• Kategorie
  • Alkomaty

Brak produktów do wyświetlenia

W roku 1874 angielski doktor Francis E. Anstie odkrył, że wydychane przez nas powietrze kryje w sobie coś więcej niż azot, tlen i dwutlenek węgla. Wydziela bowiem także alkohol, jeśli piliśmy wcześniej trunek. Jednak po tym przełomowym odkryciu minęło prawie pół wieku zanim wynaleziono prototyp alkomatu. Pierwszy alkomat z sensorem półprzewodnikowym wynalazł w latach 50 Robert Frank Bornstein. Prototypy alkomatów powstawały już w latach 20. i 30. XX wieku, a ich wynalazcy wykorzystywali różne odczynniki, a nawet dętki piłek nożnych. Dzisiaj alkomaty z sensorem elektrochemicznym pokazują z precyzją do 0,01‰ stężenie alkoholu we krwi. Dzisiaj najwięcej nietrzeźwych kierowców wyłapuje się w krótkie i długie weekendy oraz w okolicach świąt. Tak się składa, że właśnie 31 grudnia 1938 roku amerykańska policja w Indianapolis użyła po raz pierwszy w historii alkomatu do badania kierowców.

W 1974 roku powstał pierwszy alkomat z sensorem elektrochemicznym – Lion Alcolmeter, w którym dane z sensora były przetwarzane przez układ elektroniczy, dający pewny, bardzo precyzyjny wynik. Niemalże 10 lat później badania następcy tego modelu mogły stanowić niezbity dowód w sądzie.

Dlaczego alkomaty z sensorem elektrochemicznym są do dzisiaj najczęściej polecane?

  • Sensor elektrochemiczny jest bardzo precyzyjny i wrażliwy na najmniejsze ilości alkoholu w wydychanym powietrzu.

  • Sensory elektrochemiczne w alkomatach są niewrażliwe na substancje endogenne, czyli wydzielane przez ludzki organizm, dlatego np. cukrzycy zmagający się z przykrym zapachem oddechu (tzw. oddechem Kussmaula o zapachu acetonu) powinni wybierać do użytku prywatnego alkomat z sensorem elektrochemicznym.

  • Alkomat z sensorem elektrochemicznym jest bardzo żywotny – aż do 5 lat.

  • Nie są wrażliwe na takie czynniki zewnętrzne jak dym papierosowy czy guma do żucia, które mogłyby oszukać tani alkomat z sensorem półprzewodnikowym.

Alkomat czy alkotest – wybór zależy od tego, czy chcesz się zbadać jednorazowo, czy chcesz mieć pod ręką urządzenie, które w różnych sytuacjach powie Ci, czy możesz prowadzić samochód po alkoholu.

Wybierz alkotest, jeżeli pijesz alkohol bardzo rzadko i chcesz się jednorazowo zbadać po zabawie. Wybierz alkomat, jeśli pijesz alkohol częściej i chcesz się badać, zanim wsiądziesz za kółko.

Alkomaty w porównaniu do alkotestów mogą być użyte nawet do 500 razy przed kalibracją. Alkotesty są jednorazowe i mniej precyzyjne w porównaniu do profesjonalnych alkomatów.