• Kategorie
  • Szukaj
  • Inspiracje firanowe

Brak produktów do wyświetlenia

Odpowiednia dekoracja okien może być kluczowa dla aranżacji całego wnętrza. Chcemy, żeby wnętrze było wygodne i przytulne, a to mogą zapewnić pięknie udekorowane okna. Najpopularniejszym rozwiązaniem są nadal firany, choć coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju rolety czy panele. Są także stylizacje, które lansują puste okna z niewielkimi dekoracjami lub też całkowicie ich pozbawione. Dobór firan powinniśmy zacząć od określenia stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. Styl minimalistyczny lansuje wręcz puste okna, ale pasować do niego będą również firany jednobarwne, spływające luźno na podłogę. Ciekawie będą wyglądały również firany w kilku kolorach zawieszone na karniszu od najjaśniejszej do najciemniejszej. Równie ciekawym pomysłem będą firany ombre tzn. cieniowaniem w obrębie jednego kawałka tkaniny.

Najbardziej popularne są w dalszym ciągu firany z woalu w kolorze białym. Pasują one do każdego stylu i ze względu na swoją neutralność najprawdopodobniej nigdy nie wyjdą z mody. Każdy ze stylów w urządzaniu wnętrz ma swoje starsze i nowsze odsłony, każdy z nich co jakiś czas jest wzbogacany dodatkowymi wariacjami na dany temat, co sprawia, że pojęcie "nowoczesny" staje się bardzo pojemne. Zasłony panelowe to opcja, która opiera się na podobnej zasadzie funkcjonowania jak... drzwi przesuwne w szafach. Różnica polega na tym, że same panele wykonane są z tkaniny (usztywnionej na górze i na dole) i mocowane są tylko od góry.

Firany mogą spełniać różne funkcje w zależności od materiału, z którego są wykonane. Woal nadaje się do wszelkich wymyślnych drapowań i upinań. Tiul może być gładki, ale także haftowany, malowany czy zdobiony gipiurą. Nadaje się do stylowych upięć i marszczeń. Markizeta może mieć na siatkowej strukturze najróżniejsze wzory np. żakardowe sploty, imitujące krople drobnego deszczu, paski, ozdoby ze srebrnej nitki, większe lub mniejsze hafty, gipiury i aplikacje. Żakard nadaje się szczególnie do osłony mocno nasłonecznionych okien. Bardzo pasuje zwłaszcza do wnętrz urządzonych w starym, klasycznym stylu. Organza jest przezroczysta, ale poddana kreszowaniu staje się mniej przejrzysta. Gładka – nadaje się do pomieszczeń niedoświetlonych, bo przepuszcza dużo światła, ale nie daje poczucia prywatności, nie osłania widoku wnętrz.

Ważne jest naświetlenie i rozmiary pomieszczeń, do których przygotowujemy firany. Nasycenie i wybór barw powinny pasować do kolorystyki innych elementów wnętrza, ścian, mebli, dywanów. Do wnętrz niewielkich, słabo doświetlonych – nie stosujmy gęstych, słabo przepuszczalnych firan. Firany można wykorzystać do optycznej korekty kształtu czy proporcji pomieszczeń, poprzez wykorzystanie np. pionowych pasów, odpowiednich marszczeń, drapowań czy też wzorów ułożonych w poziomie.

O estetyce oraz stylu firan i zasłon decyduje także ich wykończenie oraz upięcie. Najprostszy sposób wykończenia dołu i krawędzi firan – to tzw. zakład prosty, który dobrze nadaje się do zastosowania tradycyjnych żabek, przesuwanych w szynach karnisza. Szelki – doszyte do firany mogą być z tej samej tkaniny lub też z innej, tworzącej jednocześnie (np. wraz z innymi elementami) zdobienie. Szelki pozwalają przesuwać dekoracje po drążku karnisza. Można je uszyć samodzielnie z materiału lub np. ozdobnej wstążki, albo kupić szelki gotowe, które przypina się na zatrzaski. Tunele – to otwory stworzone poprzez przeszycie w górnej części tkaniny, pozwalające na swobodne przesuwanie firan po drążku czy pręcie karnisza. Wówczas drążek karnisza i łączenia są niewidoczne, a całość wygląda estetycznie i spójnie. Okute otwory (zwane też przelotkami) wykonane w tkaninie, na tyle duże, że pozwalają firanę nawlec na drążek karnisza i dowolnie przemieszczać.

Dla nadania indywidualnego charakteru czy pożądanego stylu firan warto dobrać ciekawe dodatki i dekoracje pasmanteryjne, elementy upinające czy inne ozdoby. Do wykończenia brzegów firan czy zasłon możemy użyć np. takich materiałów, jak:

- taśmy pasmanteryjnych, w tym taśmy marszczące, ułatwiające równomierne upinanie,
- falbany, riuszki,
- hafty, mereżki,
- koronki tradycyjne, gipiury,
- frędzle, sznury pasmanteryjne, pompony,
- łańcuszki, uchwyty, spinki, kokardy,
- taśma ołowiana – do obciążania bardzo lekkich firan (np. z woalu),
- ozdobne klamry, klipsy, haczyki do upinania firan

.