• Owalne

  • Parametry

Obrusy owalne przeznaczone na stoły z blatami owalnymi, podkreślają ich kształt, a zwisy obrusu są równe z każdej strony. Dobrze dobrany obrus do stołu powinien nie tylko prezentować się elegancko i gustownie, ale także być komfortowy oraz wygodny w użytkowaniu. Dobór odpowiedniego obrusa do stołu jest zazwyczaj kwestią dość problematyczną, szczególnie jeśli chodzi o stół w innym kształcie niż popularne stoły kwadratowe czy prostokątne. Obecnie odchodzi się jednak od poglądu, że do stołu owalnego wybiera się obrusy wyłącznie w tym kształcie. Oczywiście one wciąż mają liczne grono zwolenników i są bardzo eleganckie – nie trzeba jednak koniecznie trzymać się tej zasady.

Na stołach owalnych bardzo dobrze sprawdzają się standardowe obrusy prostokątne. Obrus tego typu powinien być jednak znacznie większy niż blat stołu – rozkładając go warto przesunąć końce obrusu na poszczególne boki stołu. Dzięki temu uzyskuje się efekt elegancko prezentujących się „rogów”, które świetnie współgrają na przykład z serwetami czy bieżnikiem położonym przez cały stół. Przy stołach owalnych najczęściej mierzy się przede wszystkim długość oraz szerokość stołu (pomijając zaokrąglenia). Większość obrusów w kształcie owalu takie właśnie ma podane wymiary na swoim opakowaniu, co znacznie ułatwia poszukiwania odpowiedniej wielkości. W przypadku wyboru do stołu owalnego obrusu w innym kształcie dobrze jest się zastanowić w jakim ułożeniu będzie on leżał na stole.

Ważne jednak, by obrus był dokładnie wyprasowany. Uciekanie się do wymówek, że po zastawieniu stołu talerzami, kieliszkami i potrawami nie będzie nic widać, jest raczej niewskazane. Po podniesieniu półmiska z mięsem, zagniecenie na obrusie będzie doskonale widoczne. Zatem żelazko jest podczas przygotowywania stołu sprzętem niezbędnym