• PODUSZKI

Odpowiednie poduszki wpływają na to, czy dziecku będzie się wygodnie spało, a także, czy sen nie będzie dla niego niebezpieczny. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów poduszek dla dzieci, jedne wypełnione są pierzem, inne włóknem poliestrowym, różnią się kształtem i kolorem, jedne są bardziej komfortowe, drugie mniej. Podpowiadamy, jakie poduszki są najlepsze maluchów. Do drugiego roku życia dziecko nie powinno mieć poduszki wcale. Dotyczy to w szczególności niemowląt, ponieważ te nie potrafią zmieniać pozycji w trakcie snu i każdy przedmiot w łóżeczku jest dla nich niebezpieczny i niesie ryzyko uduszenia. Poduszki dla dzieci powinny być płaskie i dostosowane do anatomii dziecka, to jest nie powinny doprowadzać do nienaturalnego wygięcia szyi. Najlepiej więc sprawdzą się poduszki ergonomiczne, które dostosowane są do kształtu i rozmiaru ciała dziecka, są przy tym elastyczne, miękkie i hipoalergiczne.

Jeśli dziecko jest już większe, można pomyśleć nad kupnem poduszki do spania. Należy przedtem dziecko poobserwować i sprawdzić, jaka jest jego ulubiona pozycja przyjmowana podczas snu. Inną poduszkę kupuje się dla dziecka śpiącego na brzuszku, a inną – na plecach. Jeśli więc:

  • dziecko śpi na brzuchu – powinno mieć miękką i płaską poduszkę
  • dziecko wierci się podczas snu – powinno mieć poduszkę twardą i elastyczną
  • dziecko śpi na boku lub plecach – powinno mieć poduszkę, która dopasowuje się do kształtu ciała (anatomiczną)

Nie bez znaczenia jest również materiał, który poduszkę wypełnia, ponieważ to on odpowiada za jej twardość i użyteczność. Miękkie poduszki najczęściej wypełnione są właśnie jedwabiem lub mikrowłóknami poliestrowymi, a także puchem. Dzieciom jednak pierze i puch nie są zalecane, ponieważ po pierwsze taki materiał może być przyczyną alergii, a po drugie – sama poduszka może być za miękka. Poduszki dla dzieci muszą być przede wszystkim komfortowe i bezpieczne. Wybierajmy tylko certyfikowane materiały, najlepiej hipoalergiczne, jak bawełna (wtedy poduszka będzie miękka i oddychająca) lub poliester (poduszka elastyczna i miękka). Unikajmy puchu i pierza, bo mogą spowodować alergię, a przy tym takie poduszki są za miękkie dla dzieci.

Wybór poduszki dla malucha wbrew pozorom nie jest trudny. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a także pamiętać o tym, że organizm dziecka, tak jak dorosłego, potrzebuje wypocząć w trakcie snu.

  • Parametry

  • Promocje
  • Strefa okazji