• Wiążemy krawat

krawat.jpg

Wiązanie krawata to umiejętność podstawowa dla eleganckiego mężczyzny. Ale, jak wszystkiego, również tego trzeba się kiedyś nauczyć. Pamiętajmy o tym, że krawat niszczy się będąc związanym i pozostawionym w tej formie na dłuższy czas. Po kilku dniach, gdy go rozwiążemy, będzie w miejscu wiązania mocno pognieciony, a przywrócenie mu świetności zajmie sporo czasu. Jak zawiązać krawat pokazuje mnóstwo praktycznych filmików w Internecie. My zajmiemy się radami, jaki węzeł do kogo i do czego pasuje.

Węzeł prosty jest najbardziej klasycznym sposobem wiązania krawata. Jest niezwykle popularny, ponieważ jest łatwy do wykonania i pasuje do większości krawatów oraz prawie wszystkich rodzajów kołnierzyka. Jest idealny dla mężczyzn o średnim lub wysokim wzroście. Stożkowy i podłużny, węzeł prosty jest odpowiedni do krawatów wąskich i nieco szerszych oraz do krawatów z grubego materiału.

Węzeł podwójny jest zbliżony do węzła prostego, wymaga jedynie dodatkowego obrotu - szersza końcówka krawata jest dwukrotnie owijana wokół węższej końcówki. Grubszy od węzła prostego, węzeł podwójny pasuje do większości koszul. Doskonale się sprawdza na wszystkich krawatach, z wyjątkiem krawatów wykonanych z grubego materiału.

Węzeł Windsor jest węzłem na szczególne okazje. W angielskim stylu, jego nazwa pochodzi od księcia Windsor, który go spopularyzował. Jako że jest dość obfity, musi być wykonany na kołnierzyku o szeroko rozstawionych rogach, takich jak kołnierz włoski czy kołnierz Windsor. By ten dość trudny węzeł został dobrze wykonany, musi opadać między dwoma rogami kołnierzyka i zasłaniać najwyższy guzik koszuli.

Węzeł pół-Windsor przypomina węzeł Windsor lecz jest lżejszy i łatwiejszy do wykonania. Idealnie pasuje do krawatów z cienkiego lub niezbyt grubego materiału. Elegancki, o trójkątnym kształcie, pasuje do koszuli o klasycznym lub otwartym kołnierzyku.

Mały węzeł, tak jak nazwa wskazuje, jest niewielki. Pasuje przede wszystkim do krawatów z grubego materiału oraz do koszul o wąskim kołnierzyku. Jest nieefektowny na koszulach o kołnierzyku podłużnym lub rozszerzonym. Dość prosty w wykonaniu, choć wymaga „obrotu” o 180°, mały węzeł jest najłatwiejszym sposobem wiązania krawata.