• Prześcieradło - z gumką czy bez

przescieradlo1.jpg

Aby rano wstać wypoczętym i jednocześnie pełnym energii, musimy sie dobrze wyspać. Nasz wypoczynek może być mniej lub bardziej komfortowy. Tu wiele zależy od pościeli i od prześcieradła. Z jakiego materiału najlepiej je kupić i czy wybrać te z gumką czy też bez niej? W sklepach jest wiele rodzajów prześcieradeł, co z pewnością nie ułatwia nam wyboru. Każdy ma też zapewne swoje preferencje - a to najlepsza jest bawełna, to znów jersey uniwersalny i miły w dotyku lub satyna miękka i wyjątkowo gładka. Trudno jest polemizować, gdy indywidualne potrzeby bywają tak różne. Decydując się na zakupu prześcieradła musimy też wybrać czy bardziej odpowiada nam takie z wszytą gumką czy raczej bez niej. Oczywiście głównym argumentem przemawiającym za tym, żeby kupić prześcieradło na gumce jest to, że nie przesuwa się ono podczas snu i dobrze przylega do materaca. Na plus prześcieradeł bez gumki przemawia fakt, że nie zwijają się podczas prania i znacznie łatwiej jest je później wyprasować. Jednak tak naprawdę wybór prześcieradła ze względu na sposób uszycia, uzależniony jest od tego, na jakiego rodzaju łóżko ma być przeznaczone. Modele z gumką są wprost idealne dla łóżek z materacami. Tradycyjne rozwiązania sprawdzą się natomiast w sytuacji, kiedy mamy do czynienia np. z rozkładaną kanapą oraz wszelkiego rodzaju meblami wypoczynkowymi, które pozbawione są klasycznego materaca.

Ważnym kryterium wyboru jest także rozmiar. Prześcieradło nie powinno być za duże, żeby się nie marszczyło. Z drugiej strony nie może być też za małe, inaczej nie zakryjemy nim całej powierzchni materaca. Chcąc odpowiednio dopasować prześcieradło do swojego łóżka najlepiej zmierzyć długość i szerokość materaca. Prześcieradło bez gumki powinno być na tyle duże, aby opadało swobodnie po bokach łóżka, lub dało się włożyć pod materac na tyle głęboko, aby materac przyciskał fragment prześcieradła. Rozmiar prześcieradła z gumką podany przez producenta to rozmiar powierzchni materaca i takie prześcieradło ma po bokach około 8-10 cm zakładki na wysokość materaca. Lepiej wybrać rozmiar prześcieradła o jeden numer większy od rozmiaru materaca. Dość istotne znaczenie ma także kolor. Można bowiem dopasować je do pościeli lub wręcz przeciwnie zastosować kontrast.

Jakie jest więc prześcieradło idealne? Jak się okazuje to sprawa bardzo indywidualna, gdyż nie ma jednego i uniwersalnego modelu, który sprawdza się w każdej sytuacji oraz pasuje do wszystkich łóżek. Natomiast inwestycja w produkt wykonany z lepszego gatunkowo materiału oraz pochodzący od sprawdzonego producenta, na pewno będzie miała wpływ na komfort naszego snu, a także dłuższą żywotność samego prześcieradła.