• Trendy w dekoracji okien

firany2(1).jpg

Szukając inspiracji na modne firany i zasłony warto śledzić zachodnie publikacje wnętrzarskie i z nich czerpać inspiracje. Pomału powracają do łask bogate dekoracje, które w ostatnich latach często były zdominowane przez styl skandynawski, a co za tym idzie przez prostotę, biele i szarości. Aranżacje okien były minimalistyczne, zarówno w kolorystyce jak i formie. Nasze wnętrza zostały zdominowane przez proste formy w barwach neutralnych. Rolę firan pełniły często rolety rzymskie i drewniane żaluzje. Zasłony wyglądały na niedbale zawieszone opierając się o podłogę. Tymczasem powoli wracają kolory, styl glamour, a aranżacja okna zaczyna być coraz bardziej elegancka. Zaczynamy ponownie upinać firanki, marszczymy zasłony i wprowadzamy odważniejsze kolory i wzornictwo. Wracają welury i satyny, ożywiamy wnętrza pudrowym różem, błękitem czy zgaszona zielenią. Odważniejsi wybierają granaty, musztardę czy butelkową zieleń lub ciepły szmaragd.

Powracają wzorzyste motywy, króluje dżungla, palmy i liście bananowca. Wzorzyste zasłony dodają prostemu salonowi przytulności i przełamują nieco minimalistyczny charakter pokoju. Dodatki tekstylne o wyrazistych wzorach i mocnych kolorach doskonale przełamują nowoczesne aranżacje wprowadzając kolor i ruch w minimalistycznych przestrzeniach, a z kolei ciężkie, pluszowe zasłony wykonane z eleganckiego aksamitu nadadzą każdej sypialni luksusowy i wyszukany wygląd. W dekoracji okien bardzo modne stało się także zastosowanie obok siebie dwóch różnych firan. Ciekawie wyglądają również stylizacje w stylu ombre. To trend, który zaczął się od fryzur, a obecnie króluje także w modzie i aranżacji wnętrz. Francuskie słowo ombre oznacza cień, co bezpośrednio nawiązuje do charakterystycznego dla tego stylu cieniowania i łagodnego przechodzenia jednego koloru w drugi. Zasłony w stylu ombre to białe, lekkie i zwiewne tkaniny ufarbowane u dołu na intensywny kolor. Dobrze dobrane zasłony i firany w intensywnych barwach ożywią i rozpromienią każde mieszkanie. Należy jednak pamiętać, szczególnie w przypadku małych wnętrz, że nadmiar wzorów może stworzyć efekt odwrotny od zamierzonego.

Niezależnie od obowiązującej mody w aranżacji okien pamiętajmy jednak, aby pozostać w zgodzie z samym sobą. Nasz dom to miejsce na ziemi, gdzie to MY mamy czuć się jak u siebie.