• Czajnik elektryczny - ale jaki?

czajnik.jpg

Czajniki elektryczne stały sie powszechnym wyposażeniem kuchni, jak kuchenki lub lodówki. Stają się też coraz nowocześniejsze i zmienia się ich design. Kupując czajnik do domu warto się zastanowić, czy tylko design jest tu najważniejszy, czy może należy zwrocić uwagę na coś innego. Niezmiernie ważna jest pojemność czajnika, a ta zależy od wielkości rodziny lub od tego jak często wodę będziemy gotować. Dla jednej osoby wystarczy pojemność około pól litra, a dla dwóch lub więcej warto kupić czajnik o pojemności od 1,5 l.

Moc i funkcje czajnika to istotne kwestie decydujące o tym, jaki czajnik elektryczny wybrać. Jednak ważny jest również materiał, z którego wykonana jest obudowa.

Czajniki plastikowe – najpopularniejszy rodzaj, ich zaletą jest przede wszystkim cena. Są też lekkie, co jest dość istotnym argumentem, biorąc pod uwagę, że czajnik podnosimy jedną ręką.

Czajnik ze stali nierdzewnej – czajniki ze stali powinny mieć odpowiedniej jakości termoizolację, dzięki czemu woda w nich pozostanie dłużej ciepła. Chcąc wybrać sprzęt odporny na korozję warto wybrać czajniki ze stali szlachetnej.

Czajnik elektryczny szklany – wersje szklane czajników elektryczny możemy spotkać w postaci czajników wykonanych ze szkła hartowanego lub czajników łączących szkło i stal nierdzewną.

Czajnik ceramiczny - często wzornictwo jest w stylu retro, co nadaje mu ciekawy wygląd. Jednak przy takim czajniku łatwo o uszkodzenia.

Pamiętajmy, że czajnik elektryczny już z samej zasady energooszczędny nie jest. Im większa moc takiego czajnika - tym szybciej zagotuje on nam wodę. Moc dostępnych na rynku czajników zaczyna się od 700W, a kończy nawet na 3000W. W przypadku tych ostatnich warto posiadać w domu dobrej jakości instalację elektryczną. Najwięcej modeli dostępnych jest w przedziale od 2000W do 2400W. Tu czas zagotowania litra wody będzie wynosił około 2,5 minuty. Czajniki o mocy powyżej 2400W  zagotują litr wody szybciej niż zdążymy przygotować akcesoria do przyrządzenia herbaty.

Wszystkim zależy, żeby woda, którą pijemy, była możliwie jak najbardziej czysta. Dlatego warto zwrócić uwagę, jakie filtry posiada czajnik. Filtr antyosadowy, który znajduje się zwykle w dzióbku czajnika, zatrzymuje kamienny osad. Możemy wybrać czajnik z filtrem nylonowym, metalowym, plastikowym lub węglowym. Filtr metalowy jest trwalszy od nylonowego, węglowy dodatkowo oczyszcza wodę ze szkodliwych minerałów i pochłania nieprzyjemne zapachy, może także zastępować tradycyjny filtr dzbankowy. Filtr łatwo zdemontować i umyć pod bieżącą wodą. Niektóre czajniki mają funkcję regulacji temperatury, dzięki której możliwe jest ustawienie temperatury, do której ma być podgrzana woda, w przedziale od 40 do 100ºC.

Wskaźnik poziomu wody informuje, ile wody jest w czajniku. Jest to szczególnie istotne w przypadku czajników z grzałką spiralną, ponieważ zbyt niski poziom wody może spowodować awarię urządzenia. Najwygodniejsze są czajniki ze wskaźnikami, znajdującymi się z dwóch stron, ponieważ zawsze jeden z nich jest widoczny. Dodatkowym ułatwieniem jest sygnał dźwiękowy, który włącza się po zagotowaniu wody.

Termoizolowana obudowa powoduje, że ścianki czajnika nie nagrzewają się mocno podczas gotowania wody. Dzięki temu nie oparzymy się, przypadkowo dotykając czajnika w trakcie gotowania lub nalewania wody. Bezpieczeństwo użytkowania czajnika podnosi też antypoślizgowa podstawa. Gumowe elementy zapobiegają zsunięciu się czajnika z blatu.

Automatyczny wyłącznik to mechanizm wyłączający czajnik po doprowadzeniu wody do wrzenia. Dzięki niemu nie musimy kontrolować momentu zagotowania się wody, ponieważ czajnik samoczynnie wyłączy się w odpowiednim momencie. Innym rozwiązaniem jest bezpiecznik termiczny, który zapobiega przegrzaniu się czajnika, gdy wielokrotnie, w krótkim czasie gotujemy wodę, na przykład podczas przyjęcia.

Zabezpieczenie przed włączeniem czajnika bez wody to oddzielny termostat, który kontroluje temperaturę grzałki. Gdy temperatura dojdzie do określonego poziomu, czajnik wyłącza się automatycznie. Zabezpiecza to urządzenie przed spaleniem, gdy przypadkowo włączy się go bez wody w zbiorniku.

Jak widać wiele czynników wpływa na jakość naszego czajnika. Warto więc rozwarzyć wszystkie i wybrać te, które mają dla nas znaczenie. I na koniec czas na design, bo przecież dobrze mieć w kuchni coś naprawdę ładnego.