• Sztuka zachowania przy stole

 

sztucce.jpg

Posiłki spożywane w lokalach, szczególnie tych wystawnych, mogą być dla nas kłopotliwe. Często nie wiemy, którego widelca użyć, albo w jaki sposób odłożyć sztućce, żeby kelner nie zabrał nam niedokończonego jedzenia. Łatwo tu o wpadkę, a przecież taki posiłek powinien być przyjemnością. Zasady savoir vivre'u obowiązują nas już od samego początku spotkania. Mężczyzna powinien odsunąć kobiecie krzesło, a strona zapraszająca już na samym wstepie powinna zaznaczyć, że to ona pokrywa rachunek.

Siadamy wygodnie, choć plecy powinny być wyprostowane. W zasięgu naszego wzroku zapewne pojawi sie serwetka i najczęściej materiałowa. Co z nią zrobić? Przede wszystkim nie machać, żeby ją rozłożyć. Jeżeli jest duża, niech zostanie złożona w połowie. Koniecznie układamy ją w pobliżu kolan, a gdy wstajemy zostawiamy ją na siedzeniu krzesła. Wracając do stołu, ponownie kładziemy ją na kolanach. Po skończonym posiłku składamy ją i kładziemy po lewej stronie talerza.

Używanie sztućców budzi zawsze największe obawy. A tu zasada jest prosta. Sięgamy zawsze po sztuće, które są położone jak najdalej od talerza. Sztućce służą też do mówienia, o czym wielu z nas nawet nie wie. Prawidłowo odkładając sztućce możemy poprosić o dokładkę, wyrazić aprobatę lub niezadowolenie, czy poinformować o zakończeniu posiłku. Istnieje zasada, która mówi o tym, że nóż i widelec raz oderwane od stołu nigdy więcej nie powinny go dotykać. Jeśli więc przerwaliśmy posiłek, nóż i widelec powinien być położony na talerzu – widelec na godzinie ósmej, a nóż na godzinie czwartej. Teraz kelner będzie wiedział, że nie skończyliśmy posiłku. Zęby widelca nie powinny stykać się z ostrzem noża, bo takie ułożenie mówi "poproszę o dokładkę".

W przypadku, gdy prosimy już o kolejne danie i chcemy, żeby kelner zabrał nam talerz, należy skrzyżować nóż z widelcem. By podkreślić, że posiłek był pyszny, połóżmy sztućce poziomo na talerzu tak, by zęby widelca i ostrze noża były skierowane w prawą stronę. Takie ułożenie sztućców jest sposobem na wyrażenie uznania dla szefa kuchni. Jeżeli jedzenie nie było smaczne, mówienie o tym nie jest w dobrym stylu. Ale wystarczy wetknąć ostrze noża między zęby widelca, a rączki ułożyć na godzinę piątą i siódmą, żeby przekazać komunikat o niezbyt smacznym posiłku.

Zdarza się, że pomimo smacznego posiłku obsługa nie była zbyt uprzejma. By za pomocą sztućców wyrazić niezadowolenie z obsługi, wystarczy skrzyżować nóż i widelec tak samo, jak w przypadku komunikatu "nie smakowało mi" i obrócić talerz do góry nogami. Znajomość podstawowych reguł nie tylko świadczy o wysokiej kulturze osobistej i nienagannych manierach, ale też znajomości stołowej etykiety.