• Obrusy

  • Parametry

Idealnie czysty i wyprasowany obrus świadczy o estetyce gospodarzy domu, a także ich zamiłowaniu do porządku i szacunku do zaproszonych gości. Ładnie nakryty stół, to stół przykryty adamaszkowym, lnianym lub płóciennym obrusem. Styl obrusa, jego kolory i znajdujące się na nim wzory, odpowiadać powinny zarówno charakterowi posiłku, miejscu jego spożywania, jak i użytym do niego naczyniom. Przygotowując więc stół pod wakacyjny obiad w domku nad jeziorem, z letnią zupą i deserem z truskawek w roli głównej, przygotujmy serwetę z lnu, płótna lub juty, której barwy i wzory ukryją ewentualne piegi po ich konsumpcji. Użyte przy tym naczynia z kamionki, porcelitu lub drewna, stanowić będą niebanalny i spójny element całości.

Adamaszkowe, białe lub pastelowe tkaniny, zdobione haftem, koronkami czy mereżkami, pasować będą do porcelanowej zastawy z klasycznym wzorem czy złoceniami, do srebrnych lub platerowanych sztućców, świeczników i najlepszego gatunku szkła. Gwarancją dobrego efektu całości jest taka proporcja wymiarów stołu do wielkości obrusa, przy której opadać on będzie z jego boków na długość około 30 cm. Z obrusem jest jak z firanami – źle dopasowany rozmiar nie odda w pełni jego uroku.

Doskonałym odkryciem, szczególnie w okresie świąt i podczas urządzania przyjęć, jest obrus plamoodporny, który znacznie ułatwia późniejsze sprzątanie, gwarantując zmywalność wszelkich powstałych podczas jedzenia zabrudzeń. Gdy przygotowujesz przyjęcie albo wystawny obiad czy kolację, zadbaj o elementy, które wzbogacą wizualnie całą aranżację. Oprócz oczywistych dodatków w postaci kwiatów, świec i pełnej zastawy, postaw na detale. Zamiast serwetek papierowych, zaopatrz się w materiałowe, najlepiej wykonane z tej samej tkaniny co obrus.

Obrusy pierzemy w pralce osobno, dostosowując temperaturę i liczbę obrotów do rodzaju tkaniny, z której są wykonane. Białe obrusy bawełniane można prać nawet w 90°C, lniane - w 60°C, a jedwabne – w temperaturze nie przekraczającej 30°C. Obrusy z tkanin sztucznych tzw. plamoodporne również wymagają niskich temperatur – max. 40 stopni. Przed włożeniem do pralki warto złożyć tkaninę w kostkę, wirować przy małej liczbie obrotów oraz suszyć w stanie rozwieszonym. Zminimalizuje to powstawanie zagnieceń i obrus będzie można łatwiej uprasować.

  • Ostatnio oglądane produkty