• Kategorie
  • Szukaj
  • Zestawy garnków

Garnki to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Coraz częściej gospodynie domowe decydują się na zakup całych zestawów garnków, zamiast kupować poszczególne sztuki. Czy to dobre rozwiązanie? I jakie zalety ma kupowanie całych kompletów? Nowoczesne komplety garnków często są tak zaprojektowane, żeby mieściły się jedne w drugich. To duże ułatwienie przy przechowywaniu, bowiem można zaoszczędzić miejsce w szafkach. Ich estetyka, choć mogłaby wydawać się kwestią błahą, ma jednak znaczenie dla estetyki całej kuchni. To również oszczędność czasu, bowiem kupując komplet nie musimy poświęcać czasu na szukanie każdego elementu z osobna.

Istotną sprawą jest również rodzaj garnków. Swego czasu całkiem popularne były garnki żeliwne, dziś już mniej. Nic dziwnego, bo choć garnki tego typu doskonale rozprowadzają ciepło, mają szereg wad, które utrudniają korzystanie z nich. Są ciężkie, a na dodatek po zagotowaniu potrawy trzeba sięgać po nie poprzez ścierkę lub rękawicę kuchenną, w przeciwnym razie łatwo się oparzyć. Świetnie sprawdzają się w przypadku potraw, które wymagają wyjątkowo długiego podgrzania. Wiele osób stawia na zestaw garnków aluminiowych. One również dobrze przewodzą ciepło, choć po zakończeniu podgrzewania tracą je znacznie szybciej, niż garnki żeliwne. Są tez lekkie i trwałe. Jest jednak z nimi inny problem – nie powinno się ich podgrzewać powyżej 180 stopni Celsjusza ze względów zdrowotnych. Dobrym wyborem będzie natomiast zestaw garnków wykonanych ze stali nierdzewnej. Ich trwałość pozwoli używać je przez lata, zwłaszcza, że są dość odporne na ewentualne zarysowania.

W różnych zestawach można spotkać pokrywki wykonane z różnych materiałów. Podział jest dość prosty – część wykorzystuje pokrywki szklane, w innych stosowane są nieprzezroczyste. Warto pochylić się nad tymi pierwszymi, gdyż niewątpliwie są bardziej estetyczne. Warto również zwrócić uwagę na dno, czy nadaje się do wykorzystania na kuchence indukcyjnej. Przy zakupie warto weryfikować renomę producenta, sprawdzać opinie na temat konkretnych produktów oraz przeglądać zestawienia najczęściej kupowanych produktów w wybranej kategorii. Pamiętajmy też, że kupowanie zestawów zawsze wychodzi taniej.

Dobry zestaw garnków będzie służył długie lata i z jego pomocą zostanie przygotowane mnóstwo pysznych potraw. Jednak żeby tak się stało, warto dokładnie przyjrzeć się garnkom przed zakupem. Dobrze jest zastanowić się nad ilością garnków w zestawie, dla dużych rodzin i miłośników gotowania poleca się zestawy składające się z wielu garnków o dużej pojemności. Singlom wystarczy podstawowy zestaw garnków, czyli garnek tradycyjnyrondel i patelnia.