• Kategorie
  • Szukaj

Dobry materac powinien zagwarantować spokojny sen. Dobrze dobrany zapewnia komfortowy, zdrowy i bezpieczny odpoczynek. Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę, co oznacza, że średnio 1/3 życia spędzamy w łóżku. W trakcie snu organizm się regeneruje, mięśnie rozluźniają, a nerwy uspokajają. Jest on podstawowym sposobem wypoczynku po ciężkim dniu i dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego materaca. Jeśli materac nie zapewnia wypoczynku, to znak, że czas zmienić go na nowy. Ale jaki wybrać? Materac lateksowy, sprężynowy, twardy, ze stelażem czy bez?

Najistotniejsze zadanie jakie musi spełniać materac to odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien on być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała. Dobrze dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Musimy pamiętać, że wybrany model powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Każdy człowiek posiada inną budowę, dlatego jeśli jest cięższy, materac ma być twardszy, zaś w przypadku osoby lekkiej – bardziej miękki.

Kolejnym poza budową ciała wyznacznikiem do wyboru twardości materaca powinna być pozycja jaką przyjmujemy najczęściej podczas snu. Jeśli śpimy na boku potrzebujemy materaca, który elastycznie dopasowuje się do ciała i pozwoli wystającym częściom, tj. ramiona i biodra się zagłębić, a kręgosłupowi przyjąć linię prostą. Gdy leżymy na wznak lub na brzuchu, ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dopasowując materac powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno, ani nie przylega nadmiernie do materaca. W tym przypadku wybierajmy nieco twardsze modele. Jeśli często zmieniamy pozycję podczas snu, polecamy modele aktywnie dopasowujące się zmian.

Wybór jest duży od sprężynowych bonellowych, poprzez sprężynowe kieszeniowe, lateksowe, piankowe, kokosowe czy termoelastyczne. Zanim jednak wybierzemy ten właściwy, powinniśmy zapoznać się z całą ofertą i przeanalizować nasze indywidualne potrzeby.