• Kategorie
  • Szukaj
  • Kołdry puchowe

Kołdra powinna być ciepła, lekka i przepuszczać powietrze. Ludowa prawda głosi, że pierzynki po babci są najlepsze. Kiedyś w długie zimowe wieczory spotykały się wszystkie kobiety ze wsi i wspólnie darły pierze. Przy okazji roznosiły plotki z całej wsi, śmiały się, a robota paliła im się w rękach. Darły pierze, którym wypełniały bawełniane poszwy i srogie zimy nie były im straszne. Dziś już nikt tego nie robi... Prawdziwa puchowa kołdra i poducha jest miękka, nie zlepia się w twarde grudki, ani nie przesuwa.

Co jakiś czas puchowe kołdry trzeba wietrzyć. Ale nie tak, jak głosi powszechnie panujący mit, na słońcu czy mrozie. Nie wolno tego robić także w czasie deszczu. Doskonale wietrzy się pościel podczas suchej i wietrznej pogody. Kołdry puchowe wykonuje się z puchu gęsiego lub kaczego. Uznaje się je za produkt z wyższej półki z kilku przyczyn: doskonale grzeją, a jednocześnie odprowadzają pot i wilgoć, czyli pozwalają skórze oddychać. Nadają się zarówno na zimę, jak i na lato. Puchowe kołdry różnią się jakością. Lepsze są te wypełnione puchem gęsim, który jest bardziej sprężysty i wytrzymały niż kaczy.


Puchową kołdrę należy czyścić przynajmniej raz na 7-8 lat, a poduszkę najlepiej co dwa lata. To podstawowy wymóg dla utrzymania higieny w sypialni, a także zachowania puszystości i dobrej jakości wypełnienia.