• Kategorie
  • Szukaj

Pyszna kawa jest przygotowywana ze świeżo zmielonych ziaren za przyciśnięciem guzika. To marzenie każdego smakosza. Do tego odpowiednio spienione mleko i dzień zaczyna się cudownie. Ale nie wszyscy preferują kawę z ekspresu.Jednak tradycyjne zaparzanie kawy (zalewanie wrzątkiem w kubku) pozbawia ją wielu aromatycznych właściwości i smakuje zawsze tak samo. Smakosze kawy w dzisiejszych czasach znajdą z milion różnych ekspresów - zaczynając od małych, prostych i niedrogich, kończąc na tych luksusowych i skomplikowanych. Najważniejsze, aby dostosować ekspres do swojego rytmu życia i nawyków picia kawy. Wybór będzie trudny.

Jeśli lubimy nie tylko czarną kawę, ale i z mlekiem, należy szukać ekspresu ze spieniaczem do mleka. Przyrządzi on idealną mleczną pianką do latte, latte macchiato czy cappuccino. Ważne jest też, ile kaw dziennie przygotowujemy i jak. Logika tu jest prosta – jeśli chcemy to robić łatwo i szybko, najlepszy będzie automatyczny ekspres do kawy. Jeśli w domu z maszyny będzie korzystać 1-2 osoby, alternatywą do automatycznego ekspresu z młynkiem może być ekspres na kapsułki lub saszetki czy kolbowy. Jeśli ekspres ma przygotowywać większą ilość, niż kilka kaw dziennie, warto rozważyć wybór ekspresu profesjonalnego. Pamiętajmy, że im więcej dodatkowych funkcji ma ekspres, tym jego cena jest wyższa.

Każdy ekspres wymaga też czyszczenia. Te z systemem mleka wymagają więcej uwagi, bo szybciej rozwijają się w nich bakterie. Większość ekspresów automatycznych ma systemy czyszczenia i odkamieniania , co znacznie ułatwia dbanie o higienę. Łatwym sposobem parzenia ulubionej kawy jest korzystanie z ekspresu kapsułkowego. Stosuje się w nich kawę w kapsułkach, która już jest odpowiednio przygotowana i poporcjowana. Są one produkowane w różnych smakach, a po zużyciu, po prostu się je wyrzuca. Będą one idealne dla tych, co chcą szybko mieć porcję kawy dobrej jakości, a nie chcą inwestować w proces jej przygotowywania ani czasu, ani wysiłku. Takie ekspresy są też małej wielkości.

Dla wielbicieli procesu przygotowania kawy są ekspresy kolbowe.Większość tych maszyn ma uniwersalny i minimalistyczny design, dzięki czemu będą pasować do każdego wystroju kuchni. Jednak w ich obsługiwaniu trzeba mieć trochę doświadczenia. W pełni automatyczne ekspresy do kawy przygotowują większość kawowych napojów za jednym przyciskiem – od zmielenia kawy po przelanie napoju do kubka. Nic ponadto. Wiele z nich ma też personalizowane profile, z możliwością zaprojektowania kawowych receptur według indywidualnych preferencji. Wielu zwolenników maja zaparzacze kawy. Ich cena nie jest wysoka, wyglądają atrakcyjnie, a możliwości które oferują, są w zasadzie nieograniczone. Ich zaletą jest niska cena, łatwe czyszczenie i wiele możliwości zaparzania.

Podsumowując - nie ma ekspresów lepszych i gorszych, bo wszystko zależy od naszych preferencji. Sprawmy więc sobie taki ekspres, jaki nas zadowoli.