• Kategorie
  • Szukaj
  • Kołdry zimowe

Dobry sen ma duży wpływ na koncentrację i na ogólne samopoczucie. Żeby lepiej się wysypiać powinniśmy mieć dwie kołdry - chłodną na lato i ciepłą na zimę. Wielu z nas śpi pod tą samą kołdrą cały rok. Jeśli jednak latem kiedy, temperatura jest wysoka, wybierzemy chłodną kołdrę letnią, a w zimowe noce przykryjemy się ciepłą, zimową kołdrą - na pewno poprawimy komfort swojego snu. Przede wszystkim pamiętajmy, że kołdra zimowa nie musi być gruba i puszysta. Kluczowy jest rodzaj wypełnienia. I tak np. ciepła kołdra puchowa ma jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim chodzi o higienę – w środku mogą się gromadzić różne drobnoustroje i alergeny, dlatego tego rodzaju kołdry na zimę muszą unikać alergicy. Najlepszy komfort cieplny zapewnia kołdra wełniana z wełny owiec nowozelandzkich i merynosów. Te gatunki żyją w warunkach o bardzo dużych wahaniach temperatury. Dlatego włókna wełny w pełni dostosowują się i do chłodu (rozszerzają się), i do ciepła (wtedy się kurczą). Kołdra wełniana nie tylko świetnie zatrzymuje ciepło, lecz także pozwala skórze oddychać.

Kołdra z wypełnieniem syntetycznym to świetny wybór dla alergików. W wypełnieniu syntetycznym nie namnażają się bowiem roztocza ani inne nieprzyjazne dla zdrowia mikroorganizmy. Ponadto taka kołdra na zimę jest lżejsza niż puchowa czy wełniana, a także łatwiejsza w praniu. Spotkamy też kołdry 2 w 1, czyli letnie i zimowe. Zwykle składają się z 2 kołder połączonych np. rzepami. Jedna jest letnia, druga bardziej wiosenno-jesienna, a obydwie w duecie zamieniają się w zimową.

Kupując kołdrę zimową nie sugerujmy się jedynie tym, jak ona wygląda z zewnątrz, tylko tym, co ma w środku. Kołdra zimowa ma być ciepła, ale to nie oznacza, że musi być gruba i ciężka. O ciężkości kołdry decyduje przede wszystkim jej wkład. Wsad kołdry jest nie tylko ważny ze względu na to, że utrzymuje ciepło. Wkład odpowiada również za dopływ powietrza. Idealne na zimowe i mroźne noce są wełniane kołdry zimowe podwójne. Pomimo wysokich walorów cieplnych, kołdry są lekkie i zapewniają komfortowy sen.