• Poduszki puchowe

  • Parametry

Puch są to miękkie pióra piskląt oraz stanowi on podszycie piór u dorosłych ptaków. Jest bardzo delikatny i dzięki charakterystycznej strukturze ma bardzo dobre właściwości higroskopijne. Oznacza to, że bardzo dobrze absorbuje wilgoć, a jednocześnie zapewnia przewiewność.

Najbardziej pożądany, z uwagi na swoje właściwości jest surowiec pochodzący od gęsi. Zarówno puch, jak i pierze są zdecydowanie bardziej sprężyste, delikatne i miękkie niż surowiec pochodzący od kaczek. Gęsi puch i pierze są bardzo sprężyste, a ponadto zapewniają lepsze parametry w zakresie termoizolacji wsadu. Kacze pierze i puch są nieco twardsze, ale też tańsze.

Należy wskazać także jeszcze jeden rodzaj podziału, a mianowicie wyróżnić można pierze:

  • darte – odznacza się wysoką sprężystością i lekkością
  • cięte – jest twardsze i przez to gorzej sprawdza się jako wsad do poduszek

A jak je czyścimy?

Wypełnienie z puchu lub pierza jest bardzo podatne na działanie środków chemicznych oraz zmienność temperatur. Ponadto nie zaleca się stosowania ich oczyszczania w tradycyjnych pralkach, gdyż w wyniku wirowania wypełnienie może nadmiernie się zbić i stracić swoją puszystość. W przypadku wsadu ze 100-procentowego puchu może nawet dojść do zupełnej utraty właściwości, przez co wypełnienie staje się płaskie i twarde. Ponadto nieprawidłowe pranie i suszenie może doprowadzić do wydzielania się nieprzyjemnego zapachu, a nawet powstawania zarodników pleśni.

Właśnie dlatego warto oddać poduszki z puchu lub z pierza do specjalistycznego zakładu. Na miejscu z reguły rozdzielane jest poszycie i wypełnienie, a następnie prane osobno. Z uwagi na naturalny materiał i specyficzną strukturę wsad należy oczyścić z bakterii, mikroorganizmów oraz z tłuszczy. Suszy się go z wykorzystaniem ciepłych nadmuchów powietrza, ale bez wystawiania na ostre promienie słoneczne. Z reguły pióra i puch schną podczas ruchu obrotowego w wielkim bębnie, dzięki czemu nie tracą swojej sprężystości.