• PODUSZKI

  • Parametry

Duże lub małe, puszyste lub zupełnie gładkie, dekoracyjne lub takie zwykłe, do spania, poduszki są niezwykle ważne w każdym domu. Ich wypełnienie jest istotną sprawą, podobnie jak kształt, bowiem każdy z nas ma inne preferencje podczas snu. Jedni lubią spać w pozycji prawie półsiedzącej, a inni podkładają pod głowę tylko niewielki, płaski jasiek. Część z nas śpi na boku, inni na plecach, a jeszcze inni na brzuchu. Wybór poduszki powinniśmy dopasować do swoich upodobań, ale nie tylko. Są też poduszki ortopedyczne, które dzięki unikatowym właściwościom łagodzenia ucisku, pozwalają ciału wypoczywać w naturalnej i swobodnej pozycji.

A jaką poduszkę wybrać do spania? Istotną sprawą są wypełnienia. Najwięcej jest poduszek z poliestru, ale są również z puchu i pierza, pianki termoelastycznej i lateksu. Wypełnienie ma wpływ na sposób konserwacji poduszki, trwałość, sprężystość i walory zdrowotne.

  • Poliestrowe. Najtańsze poduszki z tym wypełnieniem szybko tracą puszystość. Droższe, w których stosuje się włókna poliestrowe pokryte silikonem mają jakość porównywalną z wyrobami z puchu. Żaden poliester nie uczula, niektóre można prać nawet w 90 stopniach.

  • Puch i pierze. Puch to idealne wypełnienie poduszek dla tych, którzy nie są na niego uczuleni. Jest puszysty, lekki, idealnie odprowadza wilgoć. Ponieważ jednak jest drogi, to najczęściej producenci łączą go z tańszym pierzem. Sprawdzajmy metki - im więcej puchu, tym lepsza jakość wyrobu. Dobrze wiedzieć też, że puch i pierze gęsie są lepsze od kaczych. Większość poduszek z tym naturalnym wypełnieniem nadaje się do prania, ale również warto się co do tego upewnić, czytając metkę.

  • Pianka termoelastyczna. Jest sprężysta i miękka, a gdy zagrzeje się od naszego ciała, staje się jeszcze bardziej delikatna. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu szyi i głowy śpiącego. Nie alergizuje. Wypełnia się nią zarówno poduszki o klasycznym kształcie, jak i ortopedyczne, zwane też ergonomicznymi. Zdejmowany pokrowiec takiej poduszki można prać w wyższej temperaturze, natomiast samo wypełnienie radzimy jedynie odświeżać, nastawiając pralkę na program: delikatne. Nie częściej niż 1-2 razy w roku.

  • Lateks. Ma właściwości antyalergiczne i nie wchłania kurzu. Jest trwały, elastyczny, dobrze się dopasowuje do ciała. Stosuje się go zarówno w poduszkach klasycznych jak i tych ergonomicznych (ortopedycznych). Metoda prania jest podobna jak w przypadku pianki termoelastyczne.

Do niedawna w naszych sypialniach królowały duże poduszki o wymiarach 70 x 70 lub 70 x 80 cm, które podpierały nie tylko szyję i głowę, ale także kręgosłup piersiowy. Jednak obecnie ortopedzi doradzają mniejsze. Za najlepsze uważa się poduszki w kształcie wydłużonego prostokąta, o wymiarach 40 x 70 cm lub zbliżonych. Bardzo dobrze oceniane są poduszki ortopedyczne, uwzględniające anatomiczną budowę karku.