• WÓZKI DZIECIĘCE

Wybór pierwszego wózka to jedna z ważniejszych decyzji przyszłych rodziców w kwestii wyprawki. A ponieważ jest to jedna z najdroższych pozycji w niemowlęcej wyprawce, warto przyjrzeć się dokładnie, zanim podejmiemy decyzję. Dziecko spędza w wózku przez pierwsze lata swojego życia sporo czasu, dlatego ważne by wózek dziecięcy był wygodny, funkcjonalny i bezpieczny. W sklepach znajdziemy wózki wielofunkcyjne (gondola i spacerówka) i spacerówki. A na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Ważny jest atest przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. Dobrze, gdy wózek ma dobra amortyzację, która nie narazi malucha na wstrząsy i koła najlepiej duże i napompowane. Przyda się hamulec, najlepiej taki, który blokuje oba koła jednocześnie i duża budka, która uchroni przed upałem i wiatrem. Bardzo przydatna będzie regulowana wysokość rączki, szczególnie gdy rodzice lub opiekunowie różnią się wzrostem i przekładana raczka, która pozwala na ustawienie wózka tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

Wózek dziecięcy powinien być stabilny i łatwo się prowadzić. Gondola powinna mieć płaskie dno, spacerówka sztywne oparcie z regulacją i punktowe pasy bezpieczeństwa z zamknięciem trudnym do otwarcia dla dziecięcych raczek. Dobrze jest sprawdzić sposób składania wózka - czy jest on prosty dla jednej osoby i ile miejsca zajmie złożony wózek w bagażniku. Duże znaczenie ma teren, po jakim będziemy jeździć, bo jeśli mieszkamy w okolicy, w której królują gruntowe, niezbyt równe drogi i leśne ścieżki to powinniśmy wybrać wózek z dobrą amortyzacją i na dużych kołach.

Bardzo często przyszli rodzice zakładają, że będą wnosić wózek po schodach, a mimo to kupują wózki, które ważą ponad 15 kg, myśląc, że nie będą mieć z tym żadnego problemu. Niestety tylko noworodek waży 3-4 kg, później z każdym miesiącem przybiera na wadze. Kończy się na tym, że mama raz dziennie wciąga 25 kg na 3 piętro. Musimy się zastanowić czy chcemy kupić od razu wózek 2w1 (gondola i spacerówka) czy najpierw samą gondolę, a później spacerówkę. Kupno wózka 2w1 jest na pewno bardziej ekonomiczne, ale niestety ma minusy, bo wózek, który świetnie się sprawdzi jako gondola, może być tragiczną spacerówką (choć oczywiście nie musi). Kupno dwóch osobnych wózków jest mniej ekonomiczne, ale daje nam możliwość znacznie lepszego dopasowania wózków do naszych potrzeb, bo będziemy mogli wybrać sobie gondolę z myślą o pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, a wózek spacerowy będziemy wybierać, mając większe doświadczenie, określone oczekiwania i dziecko, które do wózka można przymierzyć.

  • Parametry

  • Promocje