Pojawienie się nowego członka rodziny wzbudza wiele emocji. Trzeba też przygotować się na wydatki, które będa niemałe. Na liście rzeczy, które trzeba skompletować, zanim noworodek przyjdzie na świat, wózek dziecięcy zajmuje niezwykle ważne miejsce. Przeciętny wózek dziecięcy wielofunkcyjny (czyli taki z możliwością zmiany na spacerówkę i wpięcia fotelika samochodowego) kosztuje 2-3 tys. złotych, ale są też modele w cenie powyżej 5 tysięcy i wyżej.

A jakie cechy powinien mieć dobry wózek dziecięcy?
Od wagi wózka wiele zależy, nie każdy bowiem ma domek lub mieszka na parterze, a więc musi być przede wszystkim solidny i lekki. Powinien mieć dobre koła z pianki, albo pompowane. Jeżeli wybierzemy duże koła, wózek łatwiej będzie prowadzić po piasku czy wybojach. W celu zapakowania wózka do samochodu, istotną rzeczą jest, żeby miał on praktyczny mechanizm składania. Powinno robić się to bez wysiłku. Ważna jest regulacja rączki wózka, bo przecież rodzice mogą być różnego wzrostu, a to ułatwi im prowadzenie wózka. Dobrze jest, gdy do stelażu można wpiąć fotelik, szczególnie gdy często podróżujemy z malcem. Wózek powinien być dość szeroki i wygodny, by jego pasażer jechał na spacer w najwyższym komforcie.

Pierwszy pojazd malucha to wózek głęboki z gondolą. Dziecko będzie korzystać z niego przez 6-8 miesięcy. Początkowo będzie przemierzało świat na leżąco, ale dobrze jest sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma regulowane dno i pasy bezpieczeństwa. Kiedy niemowlę stanie się już bardziej ciekawe otoczenia, dzięki regulacji można będzie ustawić je w pozycji półleżącej, a potem nawet siedzącej. Gondola powinna mieć minimum 70-80 centymetrów długości. To ważne szczególnie w zimowych miesiącach, kiedy maluch w wózku podróżuje ubrany w kombinezon i jest przykryty kocem.

Popularne zestawy wózków głębokich i spacerowych (tzw. 2 w 1) lub dodatkowo w komplecie z fotelikiem samochodowym (3 w 1) to najczęściej rozwiązanie korzystne finansowo i chętnie wybierane przez rodziców.
Spacerówki w zestawach najczęściej są wygodne i sporych rozmiarów. Dobrze sprawdzają się w roli pierwszego pojazdu dla siedzącego dziecka. Warto zwrócić uwagę, by tę wersję wózka można było wpiąć w stelaż w obie strony, tak by dziecko mogło patrzeć na nas lub poznawać świat przodem do kierunku jazdy.

Wózek spacerowy, w zależności od modelu, może naszemu dziecku służyć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Często rodzice decydują się na dwa modele: większy, który będzie kontynuacją wózka głębokiego, oraz mniejszy, który przyda się w sytuacji, gdy dziecko już będzie samodzielnie chodzić. Wiele matek czy ojców wraz z chwilą narodzin dziecka nie zaprzestaje aktywności fizycznej. Kiedy dziecko trochę podrośnie, a organizm kobiecy zregeneruje się po porodzie, można pomyśleć o joggingu wraz z dzieckiem. Specjalnie na ten czas wymyślono modele przeznaczone do biegania. 

Bardzo istotnym czynnikiem w przypadku wózków dziecięcych jest łatwość ich obsługi. Często się przecież zdarza, że na zakupach, podczas spaceru lub wykonując inne czynności, będziemy zmuszeni za pomocą jednej tylko ręki dokonać kilku istotnych zmian w wózku. Dlatego warto zwrócić uwagę na tych kilka istotnych czynników, które zadbają o nasz komfort oraz bezpieczeństwo dziecka. Ponadto do łatwości obsługi zaliczyć możemy również prowadzenie wózka. Jego kółka skrętne powinny działać płynnie i nie blokować się podczas jazdy.

Zgodnie z przepisami produkty przeznaczone dla małych dzieci muszą posiadać gwarancję bezpieczeństwa, tzw. atest. Dotyczy to również wózków. Często informacja o atestach znajduje się na specjalnych metkach i naklejkach, przymocowanych do produktu. W razie wątpliwości warto skontaktować się z producentem lub dystrybutorem wózka.