Ręcznik w łazience jest niezbędny. Taki miękki, chłonny i żeby dobrze wycierał. Ale ręcznik ręcznikowi nierówny. Ręczniki tanie na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze, ale po kąpieli może okazać się, że zamiast wycierać, po prostu ślizgają sie po skórze. Wybór odpowiedniego ręcznika to wcale nie taka prosta sprawa. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jego zakupie.

Dużo bawełny w ręczniku
Najlepsze ręczniki to ręczniki wykonane ze 100 procent bawełny. Są odpowiednie dla alergików oraz dzieci, a w połączeniu z łatwą pielęgnacją i korzystną ceną, stają się produktami dostępnymi dla każdego. Bawełna jest dobra dla naszej skóry, dlatego poleca się ją osobom z wrażliwą skórą.

Trochę bambusa
Ostatnio modne ręczniki z udziałem włókna bambusowego. 50 procent stanowi w nich bawełna, a kolejne 50 procent to włókno bambusowe. Ręczniki z domieszką włókna bambusowego mają właściwości bakteriobójcze. Są bardzo chłonne, a przy tym szybko schną. Posiadają także naturalne właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne, cechują się niezwykłą chłonnością, dają poczucie świeżości, szybko schną i zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Ręcznik prosto z Egiptu
Ręczniki z bawełny egipskiej posiadają miękkość, wytrzymałość i sprężystość. Dobrze zbierają też wodę. To dzięki specjalnemu rodzajowi włókien, które są dwa razy dłuższe niż w innych rodzajach bawełny. Użytkownicy chwalą te ręczniki także za to, że te po każdym praniu stają się coraz bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Ich świetna chłonność i maksymalny komfort codziennego używania, stawia je pod względem jakości na pierwszym miejscu wśród użytkowników na całym świecie.

Typu twist
Ręcznik typu zero twist (albo low twist) to ręcznik, w którym podczas produkcji zachodzi proces odwrotny do tych, które są stosowane w tradycyjnej produkcji ręczników łazienkowych. W przypadku zero twist włókna w ogóle nie są skręcane. W wersji low twist skręt jest, ale bardzo delikatny. Pomiędzy włóknami pozostaje sporo przestrzeni, która wchłania wodę. Ręczniki te są sprężyste.

Z certyfikatem lub bez
Istotną kwestią są posiadane certyfikaty. Najbardziej prestiżowy i rozpoznawalny to znany na całym świecie certyfikat Oeko-Tex Standard 100 oraz certyfikat bezpieczny dla dzieci lub bezpieczny dla niemowląt. Ten ostatni przyznaje się produktom spełniającym najostrzejsze kryteria.

Waga ręcznika - rzecz istotna
Gramatura, czyli ciężar materiału, ma znaczenie. Ręczniki o gramaturze od 300 do 400 są cienkie, więc szybko schną. Minusem jest to, że mogą słabo chłonąć wodę. Te o gramaturze 450–500 najlepiej sprawdzają się w łazience. Są średnio grube, ale dobrze schną, a do tego bardzo dobrze wchłaniają wodę. Poza tym są miłe w dotyku. Ręczniki o gramaturze wynoszącej minimum 550 gramów też dobrze wycierają, ale są dosyć ciężkie i grube, przez co zajmują sporo miejsca na łazienkowej półce. Poza tym schną nawet ponad godzinę. 

Należy pogodzić się z faktem, że dobrej jakości ręcznik kosztuje więcej, ale jeśli o niego właściwie zadbamy – posłuży nam dłużej, zachowując dobrą chłonność, przyjemną miękkość i nienaganny wygląd. Dopiero na sam koniec uwzględnijmy wzornictwo, kolorystykę i sposób wykończenia ręcznika. Pamiętajmy przy tym, że estetyka jest ważna, ale nie należy przedkładać jej ponad cechy użytkowe, chyba że ręcznik ma pełnić w łazience funkcję wyłącznie dekoracyjną.