Czy każda pościel jest dla alergika?

2021-03-04 18:09:00
Czy każda pościel jest dla alergika?

Alergia to nieprawidłowa reakcja na substancje, które w normalnych warunkach nie są wcale szkodliwe. U osób zdrowych substancje te nie powodują żadnych dolegliwości, natomiast u osób uczulonych są przyczyną szeregu nieprzyjemnych, a niekiedy nawet groźnych dla zdrowia reakcji.

Alergia to reakcja nabyta. Oznacza to, że pojawia się tylko po kontakcie z czynnikiem wywołującym, czyli alergenem, i tylko wtedy gdy komórki układu immunologicznego nauczyły się go rozpoznawać. Kolejny kontakt z alergenem wywołuje gwałtowną reakcję, w przebiegu której dochodzi do uwalniania histaminy, substancji odpowiedzialnej za znaczną część objawów związanych z alergią.


Alergia coraz popularniejsza

Alergia staje się coraz powszechniej występującą chorobą. Jej objawy różnią się w zależności od rodzaju czynnika uczulającego. Zazwyczaj ma stosunkowo łagodny przebieg, choć zdarzają się przypadki ciężkiej reakcji alergicznej, która prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci. Uznana została za chorobę cywilizacyjną. Wśród czynników predysponujących do jej powstania specjaliści wymieniają głównie uwarunkowania genetyczne, zanieczyszczenia środowiskowe, stężenie poszczególnych alergenów, zachorowalność na infekcje.

Rodzaje alergii

Wyróżniono pięć zasadniczych rodzajów alergii:

 - pokarmowa to zespół objawów, które pojawiają się w organizmie na skutek spożycia pokarmu
 - wziewna reakcja alergiczna powstaje na skutek przedostania się do organizmu substancji uczulających drogą oddechową, nazywa się je aeroalergenami
 - kontaktowa to uczulenie pojawiające się na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem, charakterystycznymi objawami są zmiany skórne
 - na jad to reakcja uczuleniowa powstała po użądleniu owada
 - na leki wykształca się w związku z przyjęciem leku w różnej postaci w dawce zalecanej przez lekarza

Jaką pościel wybrać dla alergika?

Na zdrowy sen wpływa bardzo wiele czynników. Dobór odpowiedniej kołdry, poduszki i materaca to kluczowy czynnik komfortowego snu. Pościel dla alergika powinna przede wszystkim być wykonana z materiałów odpornych na alergeny. Taka pościel poprawia jakość snu i gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza. Pościel to zbiorowisko roztoczy i innych zanieczyszczeń. Z pewnością kiepskim wyborem jest np. pościel puchowa, bo pierza bardzo przyciągają roztocza. Niezależnie od zastosowanego wypełnienia, możemy wyeliminować roztocza, piorąc regularnie pościel w temperaturze 60°C i wyższej. Niestety pościeli z wełny, puchu i pierza nie mozna prać w takich temperaturach. Oznacza to tylko jedno - musimy wybrać pościel syntetyczną.

Syntetyczna znaczy najlepsza

 

Szukając pościeli dla alergika przede wszystkim należy wybrać antyalergiczny materiał, z którego wykonana jest zewnętrzna powłoka kołdry i poduszki. Najlepiej, aby była to tkanina przewiewna i zapewniająca dobrą termoregulację. Mówiąc o pościeli dla alergika warto podkreślić, że antyalergiczny musi być nie tylko materiał, z którego wykonana jest kołdra czy poduszka, ale i ich wypełnienie, czyli „środek”. Najskuteczniejsze w zapobieganiu alergii są wypełnienia syntetyczne - silikonowe, poliestrowe lub lateksowe. Nie są dobrym środowiskiem dla roztoczy, w przeciwieństwie do kołder puchowych, dlatego organizmy te właściwie się w nich nie rozwijają. Kołdry i poduszki silikonowe i poliestrowe można regularnie prać i to w wysokich temperaturach (roztocza giną w 55 st. C). 

 

Aby zadbać o zdrowy sen warto też pamiętać o regularnym sprzątaniu i wietrzeniu pomieszczeń, bo dopiero to wszystko razem zapewni spokojny sen.
Autor: