Dywaniki łazienkowe przydadzą się w każdej łazience. Czy wyobrażamy sobie wyjście spod prysznica wprost na zimną podłogę? Oczywiście nie każdy je lubi i nie każdy używa, ale z pewnością pełnią one wiele ważnych funkcji.

Oprócz tych estetycznych, bo dywanik powinien być ładny i współgrać z designem pomieszczenia, mamy jeszcze niezwykle istotne funkcje bezpieczeństwa na łazienkowej podłodze. Wykonany z różnych materiałów - począwszy od gumy, poprzez bawełnę lub inne materiały naturalne, a skończywszy na włóknach syntetycznych, każdy dywanik spełni swoją rolę, a wybór należy do nas.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Łazienka to miejsce, w którym szczególnie jesteśmy narażeni na urazy i upadki. Śliska podłoga po kąpieli, chwila nieuwagi i wypadek gotowy. Łazienka powinna być miejscem bezpiecznym, waga tej kwestii szczególnie wzrasta w przypadku mieszkań lub domów, w których funkcjonują dzieci czy osoby starsze. Po wyjściu z kabiny prysznicowej czy opuszczeniu wanny, bardzo łatwo o wywrócenie się czy poślizgnięcie na mokrej posadzce. Dywanik potrafi skutecznie zapobiec takiemu nieszczęśliwemu wypadkowi.

Guma czy włókno syntetyczne?

Najtańsze są dywaniki z gumy. O właściwościach antypoślizgowych, łatwe w utrzymaniu w czystości, ale czy przyjemne dla bosej stopy? Jak więc dobrze wybrać dywan do łazienki? W dobie ekologii, jeżeli jesteśmy zwolennikami tkanin naturalnych, należy się zastanowić, czy np. wełniany dywanik dobrze spełni swoją rolę. Na pewno będzie przyjemny dla naszych stóp, ale będzie też bardzo szybko chłonął wodę, a wysuszyć go będzie trudno, i nie jest odporny na pleśnie i grzyby. Więc, jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego, lepiej zdecydować się na inny wybór. Dywaniki z poliestru lub poliamidu są podgumowane, a więc antypoślizgowe, do tego miłe dla skóry i ciepłe. Można je wyprać w pralce i szybko wysuszyć.

Czy kształt ma znaczenie?

Do nowoczesnej łazienki z pewnością nie pasują dywaniki rodem z PRL-u, czyli dywanik otaczający muszlę sedesową, dywanik na klapę deski sedesowej i mały dywanik na podłogę. To zdecydowanie niechlubna przeszłość. Teraz wybieramy dywaniki okrągłe, prostokątne i umieszczamy je wyłącznie na podłodze. Taki dywanik może być większy lub mniejszy, wszystko to zależy od wielkości pomieszczenia.

Żółty, biały czy wielokolorowy?

Kolorystyka zależeć będzie od naszych preferencji i od aranżacji łazienki. Możemy stosować podobne tonacje kolorystyczne w całym wnętrzu lub wręcz przeciwnie – kontrastujące ze sobą. Połączenia kontrastowe są szczególnie pożądane, gdy mamy łazienkę w zimnych kolorach. Wtedy dywanik łazienkowy w ciepłych barwach pozwoli na wyraźne ocieplenie łazienki. Można też dobrać dywanik w wielu kolorach, który w surowej łazience będzie tworzyć barwną plamę. Warto też dodać, że odpowiednio dobrany dywanik może pomóc w optycznym powiększeniu lub pomniejszeniu wnętrza naszej łazienki. Aby dywanik łazienkowy mógł pełnić przypisane mu funkcje, jego wyborowi należy poświęcić nieco czasu i uwagi.