Choroba nie wybiera. Chorujemy teraz częściej, a nad wszystkimi jak widmo wisi COVID-19. Nie oznacza to jednak, że w czasie pandemii koronawirusa przestaliśmy chorować. Podczas kwarantanny lub podejrzeniem styczności z koronwirusem, należy przestrzegać szczególnych zasad związanych z ryzykiem epidemicznym.

Wydzielenie osobnego pomieszczenia dla chorego

Konieczność poddania się kwarantannie wiąże się z pozostaniem w domu bez możliwości jego opuszczenia. Jeśli przebywamy w domu z innymi domownikami, powinniśmy przede wszystkim wydzielić pokój dla osoby chorej lub podejrzanej o zakażenie. Należy też odkazić wszystkie powierzchnie wspólne i zadbać, żeby osoba zakażona miała swoje przybory, pościel i ręczniki. Wszystkie te rzeczy powinny pozostawać w pokoju chorego.

Co robić, gdy łazienka jest wspólna?

Byłoby najlepiej, gdyby chory miał swoją łazienkę, do której nikt inny nie miałaby dostępu. Jednak, gdy mamy tylko jedną łazienkę, musimy przestrzegać wielu zasad. W przypadku, gdy chory chce skorzystać z łazienki, powinien dać o tym znać pozostałym członkom rodziny. Nie powinno ich być w tym czasie w łazience lub na korytarzu. Przed wyjściem z łazienki należy zdezynfekować dotykane przedmioty, zabrać do swojego pokoju przybory i ręcznik. Dobrze jest też łazienkę wentylować przez 15 minut.

Jak prać ręczniki i pościel chorego?

Wszystkie tkaniny, z którymi chory ma styczność, a więc pościel, ręczniki czy ubrania, powinny zostać wyprane w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Naukowcy dowiedli, że nowy koronawirus ginie w tej temperaturze, dlatego właśnie pranie warto robić w wysokich temperaturach. Pranie ręczników i pościeli w minimum 60 stopniach jest wskazane również dla osób zdrowych. Zabija bakterie i drobnoustroje, a większość tkanin pościelowych nie ucierpi w wysokiej temperaturze. Polacy niestety zbyt rzadko zmieniają pościel i ręczniki, narażając tym samym siebie i rodzinę na poważne choroby. A przecież należy pamiętać, że w pościeli rozwijają się roztocza i tylko pranie w wysokich temperaturach pomoże się ich pozbyć. Oprócz nich w pościeli mogą być miliony bakterii, wywołujących różne schorzenia. To wszystko powoduje, że w szczególności alergicy powinni często wymieniać pościel. Przy zakupie pościeli i ręczników warto zadbać, żeby były wysokiej jakości, co znacznie ułatwi pranie.

Maglowanie rzecz ważna!

Oczywiście nie musimy sami prać rzeczy chorego. Warto też skorzystać z usług pralni chemicznej. Oprócz profesjonalnego prania, dobrze jest skorzystać z usługi maglowania. Urządzenie to służy do prasowania przy użyciu temperatury oraz systemów specjalnych walców.

Nie da się jednak ukryć, że istnieją dodatkowo istotne powody, dla których warto skorzystać z maglowania. Pierwszy z nich to dokładna dezynfekcja tkanin – maglowanie, czyli działanie na materiał z maksymalnie wysoką temperaturą, pozwala na neutralizację alergizujących związków zawartych w niektórych detergentach stosowanych przy praniu. To także usunięcie z materiałów bakterii i drobnoustrojów – dotyczy to przede wszystkim roztoczy bytujących między innymi na prześcieradłach lub poszewkach, dla których materiały te stanowią najkorzystniejsze środowisko naturalne. Korzystanie z usług profesjonalnej pralni i maglowania, wydłuża też żywotność materiału, co nie jest bez znaczenia.

Jak często zmieniać pościel i ręczniki?

Na powierzchni ręcznika pozostają bakterie, nasz naskórek, włosy i inne drobnoustroje. I tak naprawdę wcale ich nie widzimy (oprócz włosów). Ręcznik powinno wymieniać się nawet codziennie, choć rzadko jest to robione. Ręcznik kąpielowy powinien być zmieniany co 3 dni. Ważne jest też, żeby odpowiednio go suszyć, bo nie ma nic gorszego, niż wiszący wilgotny ręcznik. Pościel powinno się wymieniać raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Jeżeli w łóżku gości nasz pupil lub w sezonie letnim, warto robić to znacznie częściej.

Pranie pościeli i ręczników to kwestia, do której wiele osób podchodzi indywidualnie. Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek, czego wszystkim życzymy.