Poduszka na dobry sen

2019-02-24 17:43:00
Poduszka na dobry sen

Dobry sen, to sen komfortowy i spokojny. Dla jego jakości ogromne znaczenie ma nie tylko dobrze dobrany materac, ale również wygodna poduszka. Któż z nas chciałby bowiem wstać z bólem karku i w takim stanie pokazać się swojemu szefowi? Dlatego też podpowiemy, dlaczego na kupnie poduszki nie warto oszczędzać. Kiedy po raz kolejny odczuwamy bóle kręgosłupa, mięśni ramion, głowy, szyi, pleców, albo drętwieją nam ręce, a wykluczymy wszystkie typowe problemy zdrowotne dające podobne objawy, możemy być pewni, że sprawcą tych dolegliwości jest pozornie niewinna, puszysta i biała podusia. Na rynku jest wiele rozmaitych poduszek, których producenci przekonują, że to własnie ich jest tą najlepszą. Ale którą z nich wybrać?

Dobra poduszka powinna spełniąc kilka podstawowych warunków:
 - powinna podpierać kręgosłup w naturalnej pozycji
 - powinna być dopasowana do pozycji, w której najczęściej śpimy
 - powinna być wygodna i estetyczna i wykonana z hipoalergicznych materiałów (to dla alergików!)

Zwróćmy więc uwagę na następujące cechy poduszki:
 - jej kształt
 - naszą pozycję spania
 - rodzaj wypełnienia
 - nasze problemy zdrowotne

To, czy wolimy kształt klasyczny czy anatomiczny ma duże znaczenie. Kształt klasyczny odpowiedni jest bowiem dla osób, które śpią na brzuchu lub zmieniaja pozycję w czasie snu. Z kolei kształt anatomiczny polecany jest osobom śpiącym na boku i na plecach.
Bardzo ważne jest też wypełnienie poduszki. Zapewni ono bowiem właściwe podparcie ciała. Poduszki z wsadem naturalnym zawierają pierze lub puch, które nadają poduszce sprężystość, niestety alergicy powinni unikać ich jak ognia. Poduszki z wsadem syntetycznym są doskonałe dla alergików, i dodatkowo świetnie sie je pierze w pralce. Ostatnim rodzajem wypełnienia jest wsad piankowy lub lateksowy. Ten rodzaj wypełnienia daje maksymalne podparcie dla kręgów szyjnych a wsad jest bardziej zbity. Pianka termoelastyczna oddaje się wpływowi ciepła, co oznacza, że układa się dokładnie do kształtu głowy, dzięki czemu zapewnia optymalne podparcie szyi.
 
Kwestia wielkości poduszki zależy od naszych preferencji. Standardowe rozmiary to 40×40, 60×70 lub 70×80 cm. Warto wybrać średni model, ponieważ duże poduszki, obejmujące również ramiona, są niezdrowe dla kręgosłupa. Nieco droższe, ale zdecydowanie bardziej komfortowe są modele ergonomiczne, które dostosowują się do budowy karku. Wysokość poduszki to kolejny parametr, który wpływa na odpowiednie podparcie kręgosłupa i szyi w zależności od pozycji, którą przyjmujemy podczas snu. Niezależnie od tego, czy preferujemy spanie na boku, plecach czy brzuchu, kręgosłup w każdej z nich powinien być idealnie prosty. W przypadku problemów z kręgosłupem, które często objawiają się bolesnością pleców i szyi po przebudzeniu, mogą pomóc poduszki ergonomiczne, inaczej nazywane ortopedycznymi. To profilowane produkty zdrowotne, które podpierają głowę i plecy w sposób, który zapewnia zachowanie naturalnego kształtu kręgosłupa.

Warto pamiętać, że poduszki zużywają się tak samo, jak inne przedmioty codziennego użytku, ich termin przydatności wcale nie jest taki długi, dlatego należy je regularnie wymieniać. Szacuje się, że po mniej więcej dwóch latach codziennego użytkowania poduszka traci elastyczność, jej wypełnienie robi się nadmiernie zbite i staje się ona wyraźnie wgnieciona i odczuwalnie mniej wygodna – nadaje się do wymiany. Temat poduszek, to temat rzeka, o poduszkach można pisać i pisać... Ale chyba udało się trochę pomóc w wyborze. Teraz wystarczy zajrzeć do działu "poduszki" i wybrac taką, jaka jest dla nas właściwa. No i życzymy kolorowych snów!

Autor: