Z ciepłym kocem... jak w niebie

2020-02-09 14:10:00
Z ciepłym kocem... jak w niebie

Koce, pledy, narzuty są wręcz niezbedne, gdy za oknem mało sprzyjająca pogoda. Dopóki popołudnia będą szare i ciemne, nasz organizm wręcz domaga się cieplutkich "otulaczy", dobrej książki lub filmu i wygodnej kanapy. Jednak nie każdy koc sprosta naszym wyzwaniom. Jaki więc kupić?

Jednym z naj bardziej popularnych materiałów używanych do wyrobów koca jest wełna. Nie od dziś wiadomo, że jest ona jednym z najcieplejszych materiałów na zimę. Ma również właściwości zdrowotne - może działać przeciwbólowo, a także łagodzić nerwobóle oraz bóle reumatyczne. Plusem jest również fakt, że nie gromadzi się na niej kurz. Koce z czystej wełny, bez domieszek, utrzymują temperaturę ciała naturalną dla człowieka. Są izolatorem zimna, reagują na temperaturę odczuwalną w pomieszczeniu, jednocześnie nie powodują, że ciało się przegrzewa. Latem osłaniają ciało przed przegrzaniem się i poceniem. Zimą natomiast zapewniają przyjemne ciepło. Wełna ma jednak specjalne wymagania co do prania, należy prać ją w 30oC, a maksymalne wirowanie to 400 obrotów, inaczej po pierwszym praniu nasz koc będzie wielkości małej poduszki.

Alternatywą dla wełnianych koców mogą być te wyprodukowane z bawełny. Jest ona łatwa w utrzymaniu, nie uczula tak jak wełna, jest też materiałem najdelikatniejszym, dlatego to właśnie z niej wykonana jest większość dziecięcych kocyków. Jest to materiał naturalny i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Dużą popularnością cieszą się równiez koce z polaru. Są one ciepłe, lekkie i miękkie w dotyku i - co ważne dla osób uczulonych - antyalergiczne. Do tej samej grupy tkanin należy mikrofibra – bardzo lekki i bardzo wytrzymały materiał, który jest mieszanką włókien poliestrowych i nylonowych. Koce z akrylu najczęściej łączy się z innymi tkaninami np. bawełną lub wełną. Pledy z samego akrylu są trwałe, miłe w dotyku i odporne na uszkodzenia. Koce akrylowe sprawdzą się również jako narzuta na łóżko lub dekoracja sofy w salonie.

Koc pozwala uporać się z chłodem, ale także ozdobić wnętrze. Niejednokrotnie pełni też funkcję kapy na fotelu czy kanapie. Często jest też używany jako narzuta w sypialni. Dlatego istotne jest nie tylko, z jakiego materiału został wyprodukowany - równie ważne są jego walory estetyczne, rodzaj wykończenia, łatwość utrzymania w czystości oraz trwałość. Koce, pledy i narzuty mają niezwykłą moc aranżacyjną. Dzięki tak, wydawałoby się, drobnym dodatkom, możemy przeobrazić klimat naszego pokoju - zmienić tonację kolorystyczną, dodać mu powagi i elegancji lub przeciwnie – luzu i ekstrawagancji.

Autor: