Kąpiel niemowlaka, to z pewnościa jeden z tych rytuałów, które na długo pozostają w pamięci rodziców. Początkowo przerażający i budzący wiele emocji, z czasem staje się miłym wspomnieniem. Ale komfort tych kąpieli w dużej mierze zależy od dobrej wanienki. I tu mamy zagwostkę...
Historycznie mówiąc, do czasów świetnej kultury minojskiej, każdy zdrowy człowiek mył się po ludzku – w strumieniu czy jeziorze. Aż w XVI wieku przed naszą erą na Krecie, dokładniej rzecz ujmując w Knossos, w jednym z tamtejszych bogatych pałaców, powstała wanna.

Wybór najwłaściwszej wanienki oczywiscie jest trudny. Producenci prześcigają się w coraz bardziej innowacyjnych rozwiązaniach, kuszą estetycznie i zachęcają do kupna wszelkimi sposobami. A jaki mamy wybór, gdy chcemy dokonać zakupu? Tradycyjne wanienki najbardziej klasyczne, najtańsze, zwykle plastikowe, bez dodatkowych funkcji są  dość duże i lekkie, ale też niezbyt poręczne. Często uzupełniane są o wkładkę profilowaną podtrzymującą niemowlę podczas kąpieli lub w przypadku starszych dzieci o maty antypoślizgowe. Wanienki tego typu występują też w zestawach ze stojakami, najczęściej jednak kupowane są z myślą o samodzielnym stosowaniu w wannie, na podłodze, czasem na meblach. 

Wanienki na stojakach to produkty wielofunkcyjne, stanowiące równocześnie połączenie mebla z funkcją kąpielową. To zdecydowanie rozwiązanie dla własicieli dużych łazienek. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest uporządkowanie i usystematyzowanie wszystkich okołokąpielowych i przewijakowych akcesoriów na pólkach albo w szufladach. Jednak z czasem mebel przestaje być potrzebny i wówczas trudniej się go pozbyć.

Wanienki z odpływami to jedna z najprostszych funkcji dodatkowych, która jednak znacząco podnosi komfort użytkowania. Niezależnie czy wanienka stoi bezpośrednio w wannie, czy na stojaku, po kąpieli jest pełna wody i ciężka. W wanienkach z odpływami wystarczy wyjąć korek i sprawa załatwia się sama. Oczywiście, jeśli nie kąpaliśmy dziecka na podłodze w salonie, bo wówczas sprawy mogą się skomplikować.

Wanienki nadmuchiwane lub składane, bez trudu dają się złożyć i spakowanie ich w podróż nie stanowi wyzwania. Tego typu wanienki są również idealne dla właścicieli małych łazienek lub estetów, których drażni dziecięcy sprzęt wprowadzający chaos. Wanienki składane i nadmuchiwane pozwalają się bezproblemowo schować nawet w małej szafce.

Wanienki - wiaderka to dość nowa koncepcja, która podbija serca wielu rodziców.Wiaderka są jednak małe i służą zwykle do 6-8 miesiąca życia dziecka, kiedy przestaje się ono w nim mieścić. Trudnośc początkowo może też sprawić mycie dolnych partii ciała, które w pionowej pozycji dziecka są zanurzone w głębi wanienki. Niektóre wanienki posiadają dodatki, które poprawiają ich funkcjonalność: termometry, systemy podtrzymywania i kontroli temperatury, antypoślizgowe wkłady, oparcia pod plecy, czasem dodatkowe ozdoby, a nawet zabawki kąpielowe w zestawie.

Ważne przy wyborze wanienki:
- warunki lokalowe - czyli ile miejsca mamy na wanienkę
- gdzie będziemy ją przechowywać - czyli jaki rozmiar wybrać
- w jakiej pozycji wolimy kąpać dziecko
- czy będziemy podróżować, czy używać wanienki tylko stacjonarnie
- czy ważne jest wyposażenie dodatkowe