• Kategorie
  • Dekoracje okna

Okno w pięknej oprawie ma niebywały wpływ na wnętrze. Może wręcz stać się akcentem skupiającym uwagę domowników i gości. Zmiana wystroju okna to też dobry i szybki sposób na odświeżenie wnętrza. Nowoczesna dekoracja okien w salonie niczym nie przypomina tych dawnych, z suto marszczonymi firanami i ciężkimi zasłonami. Zmieniają się same okna - w modzie są przeszklenia o znacznie większych powierzchniach, często bez podziałów, wpuszczające wiele światła i jednocześnie optycznie powiększające przestrzeń.

Aranżacja okna w mocnym kolorze, wyrazistym wzorze przykuwa uwagę. Takie dekoracje okna najlepiej wyglądają w dużych wnętrzach (w małych sprawdzają się tylko wtedy, gdy pokój urządzony jest prosto i w jasnej tonacji). Dekoracje okien z tkaniny w pionowe wzory optycznie podnoszą sufit, a w poprzeczne poszerzają wnętrze. Ciemna zasłona pomniejsza okno, ale dodaje pokojowi głębi. Najbezpieczniejsze barwy do aranżacji okna to biel, beże, szarości. Ciekawym rozwiązaniem są zasłony dwuwarstwowe, zróżnicowane kolorystycznie (odsłaniasz jaśniejszą lub ciemniejszą w zależności od nastroju). Robiąc dekoracje okien, nie oszczędzaj na materiale. Lepiej, by zasłona spływała na podłogę, niż była za krótka.

Wystrój okien zależy od tkanin jakie wybierzemy na zasłonyfirany i rolety. Dekoracje okienne z naturalnego włókna mniej się elektryzują niż te z materiału syntetycznego. Zasłony z naturalnych materiałów są też łatwe do szycia, bardziej wytrzymałe i eleganckie. Tkanina gruba i o gęstym splocie chroni pokój przed słońcem oraz zimnem. Przepuszczająca światło służy głównie dekoracji okna.

Nowoczesne firany i zasłony często mają różnorodną fakturę, łączą materiały nieprzezroczyste z transparentnymi. Modne firanki i zasłony stwarzają nowe możliwości aranżacji okien.